Zabytkowa łapka na myszy

Pierwsze w tym roku zebranie Lokalnej Grupy Historycznej w Ruszowie miało nietypowy charakter. Uczestniczyli w nim uczniowie Szkoły Podstawowej w Ruszowie wraz z opiekunką p. Sylwią Papież. Dzieci z zainteresowaniem oglądały zabytkowe przedmioty codziennego użytku przekazane grupie przez p. Kazimierza Bieganowskiego. Niekłamaną fascynację  wzbudziła zabytkowa łapka na myszy, stuletnie, porcelitowe urządzenie działało bez zarzutu i  z trzaskiem łowiło podstawiane ołówki.

Honorowymi gośćmi spotkania byli: burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec
Mariusz Wieczorek, przewodniczący Ray Miejskiej Węglińca Wiesław Piechota oraz wiceprzewodniczący Jerzy Peroński.

Szef Grupy Stanisław Papież najpierw wręczył nagrodę za rozwiązanie zagadki historycznej (kubek z logo LGH) p. Ewie Kozakiewicz, a następnie omówił dotychczasowe działania lokalnych historyków oraz przedstawił najważniejsze zadania, którym LGH będzie zajmowała się w 2019 roku:
-urządzenie nowej siedziby grupy przy auli Św. Jerzego
-budowa na murach kościelnych lapidarium z  zachowanych płyt pomnika rzaz  starych nagrobków .
-wystawa "Pierwsze lata osadnictwa w Ruszowie.

Przedruk ze Strony: Wędrowiec Ruszowski

Autor: Przedruk ze strony: Wędrowiec Ruszowski